Конференцията протече при голям интерес от страна на преподаватели, докторанти, студенти, представители на различни държавни институции и магистрати.
Начало на официалната част постави проф. д-р Габриела Белова, която очерта някои от предизвикателствата пред околната среда и представи официалния гост г-жа Ивелина Василева. Г-жа Василева, като експерт по околната среда от най-висок ранг, придобила експертизата си в множество високопоставени институции, последната от които е Мисията за опазване на океаните и водите към Европейската комисия, допълни проблемите, пред които е изправено човечеството за да се справи със замърсяването на околната среда, изчерпването на природните ресурси и климатичните промени.
Гости на събитието бяха председателят на Административен съд Благоевград - Стоянка Пишиева-Сахатчиева, председателят на Районен съд Благоевград – Румяна Митева-Насева, съдия Гергана Симеонова от Районен съд Благоевград, Ангел Атанасов – прокурор в Окръжна прокуратура - Благоевград, деканът на Природо-математическия факултет - доц. д-р Елена Каращранова, директорът на РИОСВ - Благоевград – г-жа Снежина Кръстева-Якимова, представители на Басейнова дирекция “Западнобеломорски район”, ДНП “Рила” и др.
Проф. д.ю.н Георги Пенчев, доайен в материята за околната среда изнесе доклад относно преподаването на учебната дисциплина „Екологично право“ в юридическите факултети, а представителите на Община Благоевград инж. Светла Захариева - зам. кмет по строителство, екология и европроекти и Елена Пандурска - гл. експерт в Дирекция „Европейски проекти и програми“ впечатлиха присъстващите с проекта на общината за изграждане на анаеробна инсталация за третиране на биоразградими отпадъци. Последния пленарен доклад в официалната част бе изнесен от прокурор Ангел Атанасов на тема: „Престъпления, свързани с посегателства върху защитени територии, местообитания и биоразнообразие“. Очертаните от него проблеми във връзка с реализирането на наказателна отговорност по разгледаните състави поставиха и началото на предвидената дискусия.
Тя протече при огромен интерес и продължи повече от определеното време. В нея активно се включиха и преподаватели от катедра „География, екология и опазване на околната среда” с ръководител доц. д-р Емилия Патърчанова, които също бяха сред участниците в конференцията. За разискване бяха поставени множество въпроси и проблеми, по някои от които участниците намериха решение, а други останаха за решаването на бъдеща конференция, за необходимостта от провеждането на която присъстващите бяха единодушни. Изключително ползотворна и необходима се оказа дискусията по поставените въпроси между експерт от ранга на г-жа Василева, представители на държавните институции, магистрати и учени.
След кратка обедна почивка, огромният интерес към конференцията продължи с представянето на 17 на брой пленарни доклада. Темите на докладите бяха много разнородни и изключително завладяващи. Всяка една сфера на науката се оказа пряко или косвено свързана с проблемите на околната среда.
Конференцията бе организирана от екип на Правно-исторически факултет, в рамките на спечелен вътрешноуниверситетски проект „Теоретико-практически проучвания за повишаване на научноизследователския капацитет в областта на опазването на околната среда и екологичното право“.