Форма на обучение / Информационен пакет |
-
редовно - Информационен пакет
Акредитация |
Тази програма е какредитирана до 13.02.2029 г.
Обучение |
Обучението се извършва от Правно-историческия факултет
Анотация |
Приемането и обучението на студенти по специалността “История” за образователно- квалификационната степен “бакалавър” с професионална квалификация “историк” се организира и извършва съобразно Закона за висшето образоване, Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование и Правилниците на Югозападния университет.
Задължителните дисциплини в учебния план имат за задача да дадат фундаментални знания на студентите в областта на българската, балканската и световната история, отговарящи на съвременните изисквания на историческата наука. Избираемите дисциплини имат за задача да дадат специализираща подготовка в някои актуални направления, свързани с решаването на главните проблеми и задачи на българското общество, да разширят тематичните направления в историята и предоставят на студентите възможност за по-голям избор, съобразно техните интереси. Учебната практика има за цел да формира у студентите необходими професионални умения и новини, чрез практически форми на обучение като археологическата практика, работа в архиви, работа с библиотечен фонд.
Студентите получават знания за основните събития, процеси и явления от историята; научават се да анализират и интерпретират събития от миналото; да правят актуални изводи и обобщения; придобиват основни научно-изследователски умения.
Студентите от специалност “История” участват в извънаудиторни дейности като клубове, конференции, семинари.
Срок на обучение: редовно – 4 години (осем семестъра).
Обучението на студентите историци завършва с държавен изпит (писмен и устен или защита на дипломна работа) след чието успешно полагане придобиват образователно- квалификационна степен “бакалавър”.
Студентите от специалност “История” се подготвят като специалисти за историческите музеи и архиви в страната, както и като специалисти в политическите, научните и културни институти като историци, археолози, етнографи, информатори, историци в средствата за масова информация. Специалистите историци придобиват право да бъдат експерти по история в различните звена на образователната система, както и в системата на архивите и музеите в страната, специалисти н научни институти. По желание те могат да завършат и модул за получаване на допълнителна квалификация като учители по история.
Завършилите специалност История могат да се реализират като:
- специалисти по история, археология и етнология;
- специалисти в учебни заведения, политически, научни и културни институти;
- архивисти и документалисти в държавната администрация, в държавни и частни архиви;
- консултанти в средствата за масова информация;
- специалисти в библиотеки и библиотечни звена;
- екскурзоводи;
- уредници в музеи и музейни сбирки.