1.Информация за ОКС бакалавър

а. Наименование на специалноста

История

б. ОКС

Образователно-квалификационна степен „Бакалавър”

в. Форма на обучение и продължителност

Редовно обучение, осем семестъра

Задочно обучение, десет семестъра

г. Акредитация

През 2013 г. е получена програмна акредитация от НАОА на професионално направление 2.2. “История и археология”, за образователно-квалификационна степен “бакалавър” и "магистър", както и за образователната и научна степен "доктор", със срок до 19.06.2025 г, включително.

д. Кратко описание на специалността

Специалност “История” е създадена с Решение на Академическия съвет от 10.01.1991 г. Тя пряко произлиза от разкритата през 1987 г. специалност “Български език и история”. С разкриването на самостоятелна специалност “История”, Югозападният университет “Неофит Рилски” става третият университет в България, където се обучават студенти в съответните образователни степени по история – бакалавър, магистър и доктор.

В специалност “История” се подготвят специалисти по история, археология, етнология; специалисти в учебни заведения, научни и културни и политически институти; архивисти в държавни и частни архиви; консултанти в средствата за масова информация; екскурзоводи; уредници в музеи и музейни сбирки.

Учебният план за бакалаври обхваща задължителни дисциплини, сред които са:

В учебния план са включени и значителен брой избираеми и факултативни дисциплини, които имат за цел да разширят и обогатят базовите знания на студентите. Сред тях са:

Предвидени са и археологическа практика, практика в държавни архиви и в библиотеки и учебни екскурзии и научни експедиции до Велико Търново, Плиска, Преслав, Мадара, Странджа, Охрид, Цариград, Солун.

Обучението за получаване на образователна степен “Бакалавър по история” завършва с писмен и устен държавен изпит или защита на дипломна работа.

Центрове

Периодични издания

1. Електронно списание „Известия по история“ – www.history.swu.bg

2. Годишник на Правно-историческия факултет

3. Балканистичен форум – съвместно с Филологическия факултет